Dlaczego warto uczęszczać na praktyki i staże?


Dlaczego warto uczęszczać na praktyki i staże?

 

W dzisiejszych czasach, w erze wolnego rynku, mamy bardzo wiele możliwości odbywania praktyk, staży, szkoleń i warsztatów dla studentów. Nawet i za granicą, chociażby poprzez program Erasmus+ Praktyki. Nie każdy wchodzący w dorosłe życie młody człowiek, zauważa, że studia to nie tylko nauka i egzaminy – to także start w karierę, można powiedzieć, że pewna baza.

 

Firmy bardzo chętnie przyjmują do siebie studentów, na początku często w charakterze non-profit, niemniej jednak można się wykazać i zostać już w przedsiębiorstwie na stałe. To w głównej mierze zależy od woli i umiejętności poszczególnego studenta. Przełożony najczęściej bierze taki scenariusz pod uwagę. Ocenia nasze chęci rozwoju, zaangażowanie, elastyczność, jasność umysłu. Na pewno zwraca również uwagę na kreatywność, pomysłowość. Są one do rozwoju niezbędne, inaczej firmy zatrudniałyby robotów, które przepracowałyby osiem godzin na etacie
i zostały wyłączone. Dobrze wykonałyby swoją pracę i nic poza tym. Tymczasem konkurencja nie śpi i przedsiębiorstwa chcą się rozwijać. Nie ma miejsca na szablonowość. Nie warto być przeciętnym.

 

Nawet jeśli czasem firma nie płaci nam za wykonywaną pracę, to i tak czerpiemy z tego duże korzyści, nie tylko w postaci wpisu potwierdzającego odbycie praktyk do indeksu. Oczywiście, możemy pochwalić się nimi w naszym CV, co często jest nawet wskazane. To jednak nie sprawa kluczowa. Możemy bowiem nabrać niesamowitego doświadczenia, poznać rynek, poszerzyć swoje horyzonty. Ponadto bardziej poznać siebie, swoje możliwości. Nic tak nie uczy jak praktyka. Na studiach nie mamy jeszcze pełnego obrazu, jak funkcjonuje nasza branża. Pracodawca natomiast przyjmie nas bez doświadczenia. Właśnie po to, by je zdobyć w czasie praktyki czy stażu. Natomiast po studiach, kiedy będziemy się starali o pracę zarobkową, pewnie jednym z pierwszych pytań będzie to o doświadczenie w branży.

 

Inną kwestią jest to, że okres studiów to fajna szansa na zdobycie cennych znajomości, które w przyszłości mogą okazać się niezastąpione. Warto mieć tego świadomość i to wykorzystać. Trzeba pamiętać o dobrym wrażeniu. W dzisiejszych czasach wizerunek jest bardzo istotny. Jesteśmy cały czas oceniani, więc trzeba się pilnować. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Nie można grać i udawać kogoś, kim się nie jest, bo kiedyś i tak prawda wyjdzie na jaw, a czas świetnie zweryfikuje rzeczywistość. Nie koloryzujmy więc, nie przeceniajmy się. Doceniajmy. Pokazujmy, że jesteśmy pewni siebie i świadomi swojej wartości. Nie bójmy się swojej kreatywności. Taka znajomość może dotyczyć przyszłego pracodawcy, przełożonego, czy wspólnika. Szkoda byłoby zmarnować taką okazję.
Gdzie znaleźć praktyki i staże? Pewnie jasne jest to, że głównym źródłem informacji w tym zakresie jest internet, natomiast pozostałe media także mogą okazać się pomocne. Można na przykład natrafić na ogłoszenia w gazetach. Szukajmy też informacji na uczelniach, które często organizują różne szkolenia, kursy, warsztaty i inne związane z tematem wydarzenia. Co jakiś czas odbywają się również targi praktyk i pracy.
Praktyki stereotypowo kojarzą się z parzeniem kawy i wykonywaniem zadań o znikomym poziomie skomplikowania. Można powiedzieć – nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach funkcjonuje to już zupełnie inaczej. Jeśli ciężko uwierzyć, trzeba iść, skorzystać i samemu się przekonać!

 

Hubert Morawski