Jak wykorzystać czas studiów


5 pomysłów, które pozwolą w pełni wykorzystać czas studiów

Właśnie rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki, który z pewnością będzie pełen wyzwań i pasjonujących zajęć. Wszyscy dobrze wiemy jednak, że zajęcia akademickie to nie etat – nie zajmują ośmiu, czy dziesięciu godzin dziennie. A przecież istnieje wiele sposobów na to, by po skończeniu studiów móc pochwalić się całkiem sporym doświadczeniem i licznymi osiągnięciami.  Co zatem zrobić, by czas studiów wykorzystać w 100%?

rowerek

  1. Praktyki i staże!

Staż jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli Ci na zdobycie cennego doświadczenia i zweryfikowanie akademickiej wiedzy w praktyce.  Wielu nowocześnie myślących pracodawców zgadza się na zatrudnianie stażystów na elastycznych warunkach, które pozwolą młodemu pracownikowi połączyć staż z obowiązkami akademickimi. Szczęśliwcy (tacy jak stażyści, które staże wygrali w ramach programu Kariera na start), którzy znaleźli płatne staże, dzięki którym mogą trochę podrasować swój studencki budżet.

  1. Organizacje studenckie

Działalność w różnego typu organizacjach studenckich –  część z nich, od samorządów po organizacje międzyuczelniane w swoim funkcjonowaniu przypominają quasi-firmy. Wyszczególnione pod względem funkcjonalnym zespoły czy stanowiska (jak np. ds.  zasobów ludzkich, marketingu czy finansów) pozwalają na pierwszy kontakt z wymarzonym zawodem. Jeśli zdecydujesz się na taką działalność, będzie to dla Ciebie swego rodzaju wprawka do prawdziwej pracy w firmie.

kredki

  1. Koła naukowe

Jeśli jesteś pasjonatem nauki, to idealnym rozwiązaniem będzie wybór odpowiadającego Twoim zainteresowaniom koła naukowego. Aktywne działanie w kole to bardzo cenny punkt na mapie kariery. Jeśli działasz w kole, to przyszły pracodawca będzie miał podstawy by sądzić, że z pewnością jesteś pasjonatem dziedziny, którą się zajmujesz. Rozwijanie się w kole sprzyja nie tylko pogłębianiu wiedzy, lecz również szkoleniu umiejętności organizacyjnych i interpersonalnych. Wygłaszanie prelekcji, referatów czy też organizacja konferencji i spotkań z praktykami to doskonały trening kompetencji.

  1. Wolontariat

Jeśli lubisz pracę z ludźmi i jesteś wrażliwy na potrzeby innych – zdecyduj się na wolontariat. To doskonałe rozwiązanie, by świadomie się rozwijać, jednocześnie przyczyniając się do realizacji jakiejś ciekawej lub dobroczynnej inicjatywy. Rozwiązań jest wiele – pomoc w działaniach organizacji charytatywnych: od zabaw z dziećmi do pomocy osobom starszych, ale też organizacja imprez charytatywnych, kulturalnych czy sportowych. Każda z tych aktywności pomoże Ci przygotować się do wykonywania pracy w różnych branżach. Zobacz, jak działały ambasadorki V edycji

samochody

  1. Program ambasadorski

Staże, organizacje czy koła naukowe często onieśmielają studentów pierwszych lat studiów, którzy albo dopiero zawitali w murach uczelni albo mają jeszcze dość gęsty harmonogram zajęć.  Nawet ten czas również jednak warto wykorzystać. Zdecyduj się na jeden z programów ambasadorskich, które przygotowuje wiele znanych firm. Kiedy Twoi koledzy na czwartym czy piątym roku zaczną szukać jakichś ciekawych inicjatyw – Ty będziesz mieć już za sobą kilka lat doświadczenia. Dobry program ambasadorski pozwoli Ci nie tylko podejmować samodzielne inicjatywy promocyjne, lecz także umożliwi udział w wartościowych szkoleniach i warsztatach, da Ci możliwość podglądania i wspomagania pracy interesujących Cię działów.

Pierwsze miesiące roku akademickiego to dobry moment, by znaleźć coś dla siebie. Teraz właśnie rusza rekrutacja do organizacji i kół, a także wiele ciekawych inicjatyw. Zespół Kariery na start proponuje udział w programie Ambasador Kariery, który przeznaczony jest dla wszystkich Śląskich studentów, zainteresowanych promocją, PR-em, organizacją eventów i projektów, a także zagadnieniami z branży HR (rekrutacja (rozmowy, testy ACL, szkolenia, assessment center).

Więcej informacji o programie ambasadorskim VII edycji znajdziesz tutaj